Strona główna
Dzisiaj jest 13-4-2021

Lord Voldemort

Lord Voldemort
Lord Voldemort – potężny czarnoksiężnik z serii powieści J. K. Rowling o Harrym Potterze, przywódca śmierciożerców.

Naprawdę nazywa się Tom Marvolo Riddle, urodził się w 1926 roku. Przez czarodziejów, bojących się jego imienia, nazywamy jest Tym, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać lub "Sam-Wiesz-Kto" a przez śmierciożerców Czarnym Panem. Jego matka, Meropa Gaunt, z pochodzenia była czarodziejką, a ojciec - Tom Riddle - mugolem, którego później Tom własnoręcznie zabił. Tak więc sam Voldemort jest pochodzenia półkrwi. Matka Voldemorta podała Tomowi Riddle'owi napój miłosny. Po jakimś czasie zaprzestała podawania napoju myśląc że ojciec Lorda Voldemorta po tak długim czasie naprawdę się w niej zakocha, ale Tom Riddle uciekł od niej i nigdy nie wrócił. Matka Toma zmarła godzinę po porodzie w sierocińcu. Tom wychowywał się w nim do momentu wizyty Albusa Dumbledore’a, który przyniósł mu list z Hogwartu – elitarnej akademii dla czarodziejów.Voldemort zaraz po tym , jak dowiedział się , że jest czarodziejem , zapytał Dumbledore'a czy to jego ojciec był czarodziejem . Nie chciał dopuścić do siebie myśli, że jego matka, która umarła w tak dziwny, mugolski sposób i zostawiła go w mugolskim sierocińcu, mogła być czarownicą . Chciał myśleć, że to jego ojciec był czarodziejem . Riddle zauważył w sierocińcu, że może sprawić, aby osobom, które go denerwują, mogły dziać się straszne rzeczy . Był całkowicie przygotowany na to, aby uwierzyć w to że jest ,,wyjątkowy".

Naukę w Hogwarcie rozpoczął w wieku jedenastu lat. Nie wiadomo, kiedy odkrył, że jest potomkiem Salazara Slytherina, jednego z założycieli Hogwartu. Interesował się jednak czarną magią, co umożliwiło mu odkrycie i otworzenie Komnaty Tajemnic w czasie piątego roku nauki. Za jego sprawą spetryfikowanych zostało kilkoro uczniów Hogwartu, a jedna uczennica zginęła. Winą za te wydarzenia niesłusznie obarczono Rubeusa Hagrida, który został za to usunięty ze szkoły. Riddle'owi, który był prefektem i wzorowym uczniem, łatwo było przekonać grono pedagogiczne, że to Hagrid, miłośnik wszelkiego rodzaju bestii, jest odpowiedzialny za ataki. W tym czasie tylko jedna osoba, Albus Dumbledore, nie dała wiary wersji Riddle'a.

W Voldemorcie od dawna wzbierała nienawiść do mugoli za to, że ojciec porzucił rodzinę, po tym gdy dowiedział się, że jego żona jest czarownicą. Jeszcze w Hogwarcie zaprojektował sobie nowe nazwisko – Lord Voldemort. Przypuszcza się, że "Voldemort" jest zlepkiem francuskich słów i oznacza "uciekać od śmierci".

Po ukończeniu nauki rozpoczął poszukiwanie osób, które poparłyby jego ideę i pomogły mu w wyeliminowaniu mugoli. W niedługim czasie znalazł garstkę popleczników, śmierciożerców. Dla światów czarodziei i mugoli nastały ciężkie czasy – każdego dnia ginęli niewinni mugole, a także czarodzieje, którzy nie chcieli stanąć po stronie Voldemorta. Wspólnie ze śmierciożercami wymordował jedne z najstarszych i najzacniejszych czarodziejskich rodów. Był bezkarny, ponieważ nikt nie mógł go pokonać. Jedyną osobą, przed którą czuł respekt, był Albus Dumbledore - dyrektor Hogwartu, który już w czasach szkolnej kariery Riddle’a nie darzył go zaufaniem. Dumbledore założył organizację zwaną Zakonem Feniksa, mającą na celu zwalczanie Voldemorta i śmierciożerców.

Swoją potężną moc utracił niespodziewanie w Halloween 1981 roku. Zabił Lily i Jamesa Potterów, jednak nie potrafił zabić ich rocznego synka, Harry’ego, którego – jak okazało się po latach – ochroniła matczyna miłość, tzw. "tarcza obronna". Śmiercionośne zaklęcie odbiło się od Harry’ego i ugodziło w Voldemorta, który stracił ciało. Przetrwał dzięki temu, iż wcześniej stworzył na własny użytek horkruksy. Po utracie ciała ukrywał się do czasu, aż nadarzy się okazja odzyskania go.

Pierwszy raz spróbował tego dokonać w 1991 roku, starając się wykraść Kamień Filozoficzny, mogący wytworzyć Eliksir Życia. Wstąpił w ciało Slatera Quirrella, jednego z hogwarckich profesorów, mogących dostać się do Kamienia. Przeszkodził mu Harry Potter.

Kolejna okazja nadarzyła się w 1992 roku, gdy za sprawą Ginny Weasley, uczennicy Hogwartu, stopniowo odzyskiwał ciało – Ginny zwierzała się w starym dzienniku Riddle’a ze swoich trosk, a ten hipnotyzował ją i powoli „wysysał” z niej życie. Jego plan nie powiódł się za sprawą Harry’ego Pottera, który zniszczył dziennik, będący jednocześnie jednym z horkruksów stworzonych przez Voldemorta.

Nad każdym domem, w którym śmierciożercy lub sam Voldemort zabił kogoś pojawiał się Mroczny Znak. Znak ten wyczarowuje się zaklęciem Morsmordre. Znak wygląda następująco : "czaszka, złożona z elementów, które przypominały szmaragdowe gwiazdy... spomiędzy szczęk wysuwał się jak język wąż" (Czara Ognia str. 139) Znak został wyczarowany na niebie w Czarze Ognia podczas Mistrzostw Świata w Quidditcha. Znak pokazuje się też na przedramionach zwolenniów Voldemorta.

Ostatecznie ciało udało mu się odzyskać w 1994 roku, przy pomocy Petera Pettigrew, jednego z dawnych śmierciożerców. Pettigrew ukrywał się przed czarodziejami, a po zdemaskowaniu odszukał Voldemorta, aby ten go chronił. Voldemort wykorzystał starożytną magię, aby odzyskać ciało. Reaktywowano także Zakon Feniksa, który działał jednak w ukrytym domu, bez akceptacji Ministerstwa Magii, które nie dało wiary temu, że Voldemort powrócił. W ten sposób Voldemort miał rok, aby spokojnie działać, poszukiwać pozostałych przy życiu śmierciożerców, przeciągnąć na swoją stronę dementorów i rasy nieakceptowane przez czarodziejów (np. olbrzymy czy wilkołaki), a także obmyślić plan na kolejne lata.

Horkruksy Voldemorta

Horkruks jest to przedmiot, w którym czarnoksiężnik może umieścić kawałek swojej duszy, za pomocą uśmiercenia kogoś uprzednio. Voldemort, we wspomnieniu Slughorna, wyraził fascynację liczbą siedem. Dumbledore zasugerował Harry'emu, że Voldemort rozczepił swoją duszę na tyle właśnie kawałków (sześc horkruksów i kawałek pozostający w jego ciele).

Wiadomo, że horkruksami były:
- Dziennik Toma Marvolo Riddla (Voldemorta),
- Pierścień Marvolo Gaunta,
- Medalion Salazara Slytherina

Być może również:
- czarka Helgi Hufflepuff,
- przedmiot należący do Godryka Gryffindora lub Roweny Ravenclaw,
- wąż Nagini
Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery