Strona główna
Dzisiaj jest 13-4-2021

Albus Dumbledore

 Albus Dumbledore
Albus Persiwal Wulfryk Brian Dumbledore to postać fikcyjna, wymyślona przez autorkę serii książek o Harrym Potterze – Joanne Kathleen Rowling. Dumbledore był dyrektorem Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie i zarazem najpotężniejszym czarodziejem swoich czasów.

Założyciel Zakonu Feniksa, który po reaktywacji działał w tajemnicy przed Ministerstwem Magii z jednej strony, a Lordem Voldemortem z drugiej. Albus Dumbledore znany jest ze zwycięstwa nad czarnoksiężnikiem Grindelwaldem, z odkrycia dwunastu sposobów wykorzystywania smoczej krwi oraz ze swoich dzieł alchemicznych napisanych wraz z Nicolasem Flamelem. Zasiadał w Wizengamocie, był najznamienitszą postacią Międzynarodowej Konfederacji Czarodziejów, posiadał również Order Merlina Pierwszej Klasy. Wielokrotnie odmawiał propozycji posady w Ministerstwie Magii. Był jedynym czarodziejem, którego lękał się Lord Voldemort.

Dumbledore był spokojnym czarodziejem, lecz gdy chodzi o walkę, emanowała od niego potężna moc. Jego brat Aberforth jest członkiem Zakonu Feniksa. Miał doskonałe poczucie humoru i nie przejmował się złymi opiniami na swój temat. Lubił muzykę kameralną i kręgle. Nie przepadał za fasolkami Bertiego Botta, ponieważ w młodości trafił na fasolkę o smaku wymiocin. Posiadał feniksa, którego nazwał Fawkes, jego patronus ma kształt feniksa.

W ekranizacjach pierwszych dwóch części, profesora Dumbledore grał Richard Harris, który zmarł w 2002 roku. W kolejnych filmach zastąpił go Michael Gambon.

W szóstej części, podczas poszukiwania medalionu mającego być jednym z sześciu horkruksów Voldemorta, Dumbledore wypija szkodliwy eliksir będący dziełem samego Czarnego Pana. Staje się to pośrednią przyczyną jego zgonu, gdyż osłabiony i wyniszczony nie był w stanie obronić się przed rozbrajającym zaklęciem Dracona Malfoya. Albus Dumbledore zginął z ręki Severusa Snape’a. Jego ciało zostało pochowane na terenie Hogwartu.
Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery